7 Mart 2014 CumaYAŞAMAK İSTİYORUM

Kitabın konusu, Rusya daki rejime karşı ayakta durmaya ve sadece yaşamak isteyen Kira’nın hikayesi.

Düşüncemden emin olmadan önce kısa bir araştırma yaptım ama Ayn rand’in yazdığı ilk roman olduğu o kadar belli ki. Sanırım hayatının Rusya’daki bölümünden bazı kesitler sunuyor. Aşırı bireyselci görüşlerinin yeni filizlendiği bir kitap olduğu, çok açık anlaşılıyor. Hayatın kaynağı ve Atlas Vazgeçti de ise bu görüşleri en üst noktalara ulaşmış. Oradaki kahramanlar ile Kira’yı kıyasladığım zaman, Kira da başkalarına benzememe ve kayıtsızlık durumları benzer olsa da, diğer kitaplardaki karakterleri olsa asla para kazanmak için inanmadığı bir düşünceyi benimsiyormuş gibi görünmezdi diye düşünüyorum.

Kitap sosyalizme karşı bireyselcilik ve kapitalizmden bahsediyor. Aslında bu tarz durumlara maruz kalan insanlar için yaşadığı düzeni eleştirmesi çok normal. Rusya da hiçbir özel mülke sahip olmadan, doymadan, işsiz olan bir insan sosyalizmi yerden yere vuracak, Batı da ise tek elin vermiş olduğu güç ile küçük yapıları yerle bir eden kodamanların kapitalistiğine dem vuracak. Ve tüm bu zıtlıkların uyumlu dansı ile yepyeni düşüncelerin, akımların, düşünürlerin doğmasına neden olacak. Bu şekilde ideal düzen bulunamasa da, ideallerimiz olacak.

Kalemi, dili, sürükleyiciliği ile kendine bağlayan çok güçlü bir kalemi var yazarın.  Yazdığı kadın karakterlerini, kendi filozofluğunun parçaları olarak görüyorum. Yazdığı erkek karakterler ve bu erkeklerdeki zıt görüşleri çatıştırması ve sonunda yine yazarın kendi düşüncesini haklı çıkaracak şekilde son vermesi de bir Ayn Rand klasiği.

7 Mart 2014

Altın Kitaplar, Mayıs 1986 Baskısı

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder